Cena katalogowa: 799,99 zł, cena sklepowa: ok 660 zł.
Zestaw przeznaczony jest dla dzieci od lat 6. Instrukcja numer 1 w 34 krokach przedstawia etapy budowania ciężarówki. Instrukcja numer 2 w 46 krokach przedstawia etapy budowania lokomotywy, instrukcja ta objaśnia też zasady działania Power Functions czyli jak sterować pociągiem. Instrukcja numer 3 przedstawia 15 kroków budowy wagonu do przewozu krowy, instrukcja numer 4 w 27 krokach opisuje budowę wagonu do przewozu kabli, instrukcja numer 5 to 14 kroków budowy wózka widłowego, 4 kroki budowy palety, 10 kroków zbudowania zbiornika na paliwo oraz 13 kroków budowy wagonu do przewozu palet. Natomiast instrukcja numer 6 w 60 krokach opisuje budowę stacji towarowej.
Podobnie jak w przypadku pociągu pasażerskiego należy pamiętać o zakupie 9 baterii w rozmiarze AAA.
Zestaw ten jest największym zestawem serii Lego City Pociąg. Poziom trudności budowania lokomotywy oraz wagonów jest zbliżony do zestawu 60051 - jedyną trudnością dla najmłodszych może być instalacja elementów Power Functions. Zbudowanie samochodu nie przysporzy trudności. Niewielkie trudności mogą pojawić się podczas budowania stacji towarowej - głównie chodzi o kroki, w których należy wykorzystać do budowy sznurek.
Na początku zajmiemy się ciężarówką. Jej konstrukcja nie różni się znacząco od innych ciężarówek z serii Lego City. Wiodącym kolorem jest zieleń charakterystyczna dla zestawów Lego City Lotnisko, widać, że ciężarówka wyraźnie nawiązuje do tej serii. Należy zwrócić uwagę, że konstruktorzy pomimo prostoty konstrukcji zadbali o detale takie jak stopnie pod drzwiami oraz zgrabnie wyglądające zderzaki i ukryte pod nimi przednie kierunkowskazy. Przestrzeń ładunkowa jest genialna w swojej prostocie. Moim zdaniem jest to pojazd poręczny w zabawie i zgrabnie wyglądający. Podejrzewam, że w wielu domach po złożeniu torów będzie chętnie wybieranym pojazdem do zabawy.
Z kolei wagon do przewozu palet najbardziej przypadł mi do gustu. W oczy rzucają się schodki, które sprawiają, że wagon ten nie jest nudny. Wagon ten przewozi zbiornik na paliwo Octan, wózek widłowy oraz paletę z taczką. Zbiornik zaprojektowano w taki sposób, żeby stał nawet po ściągnięciu z palety. Wygląda estetycznie, jednak sposób w jaki się go buduje sprawia, że nie wszędzie klocki do siebie dokładnie przylegają - tak jest przynajmniej u mnie. Wózek widłowy także przykuwa uwagę. Jest to całkowicie inna konstrukcja niż w przypadku zestawu 60020. W przypadku wózka z recenzowanego zestawu odnoszę wrażenie, że jest prostszy i mniej masywny. Nie zmienia to faktu, że daje dużo radości z zabawy - z ciężarówką stanowi świetny duet do zabawy nawet wtedy gdy pociąg jest odłożony na półce. Jeśli chodzi o taczkę Lego przyzwyczaja nas do coraz to nowych elementów, które mają odzwierciedlać najdokładniej jak się da przedmioty codziennego użytku - chociaż o taczce ciężko mówić jak o przedmiocie codziennego użytku, ale przyznać trzeba, że wygląda fantastycznie.
Teraz przejdziemy do centrum przeładunkowego tego zestawu :) Stacja towarowa zmieniła się w stosunku do poprzedniczki - moim zdaniem na plus. Wzbogaciła się o biuro i ciekawie zaprojektowaną suwnicę. W biurze znajduje się biurko z komputerem oraz nieodzownym w pracy biurowej kubkiem. Na placu przed biurem znajduje się konstrukcja która służy do stawiania/przechowywania palet. Dzięki niej o wiele łatwiej odbiera się palety przy użyciu wózka widłowego. Suwnica została gruntownie przeprojektowana, obecnie porusza się na czterech parach kół, które jeżdżą po specjalnych szynach. Z jednego boku szyny te ułożone są na trzech słupach, natomiast od strony torów ułożono je na poziomie torowiska równolegle do niego. Dzięki temu suwnica porusza się do przodu i do tyłu. Za ruch w lewo i w prawo odpowiada konstrukcja, która ślizga się znajduje się po górnej części suwnicy. Na konstrukcji tej znajduje się bęben z liną oraz hakiem na końcu. Tak zaprojektowana suwnica zapewnia dostęp do każdego zakątka stacji, porusza się nią bardzo płynnie i lekko. Wiele osób może być niezadowolonych z tego, że suwnica pozbawiona jest kabiny. Z pewnością gdyby była realizm zestawu zyskałby na tym.
Podsumowując zestaw uważam za bardzo udany. Tory umożliwiają zbudowanie pętli o wymiarach 147,1 x 83,2 cm, która w zupełności pozwala na wykorzystanie potencjału zestawu. Zestaw z pewnością daje mnóstwo możliwości kreowania zabawy, w łatwy sposób można tworzyć nowe ładunki. Jednak jest kilka rzeczy, które mogłyby być poprawione np. wagon do przewozu kabli, który w mojej opinii nie sprawia tyle radości z zabawy co pozostałe elementy zestawu, czy też wspomniany brak kabiny w suwnicy. Budowanie sprawia wiele przyjemności i nie sprawia trudności nawet młodszym budowniczym.
Instrukcje budowania znajdują się na stronie Lego: ciężarówka, lokomotywa, wagon do przewozu krowy, wagon do przewozu kabli, wagon do przewozu palet oraz wózek widłowy, stacja towarowa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz